— Вижте, не знам за никакъв древен портал, нито имам представа как да го намеря. Обаждам се в полицията.
— Още не сте проумели, нали? Защо сте избран?
— Не — призна Лангдън.
— Ще го проумеете — засмя се събеседникът му. — Всеки момент.
И връзката прекъсна.
Ученият остана вцепенен в продължение на няколко ужасяващи мига, опитваше се да осъзнае случващото се.
Изведнъж чу неочакван звук.
Идваше от Ротондата.
Някой пищеше.
Робърт Лангдън беше влизал в Ротондата на Капитолия много пъти, ала никога тичешком. Сега, щом се втурна вътре през северния вход, забеляза група туристи, скупчени в средата на залата. Едно момченце пищеше и родителите му се опитваха да го успокоят. Други се тълпяха наоколо, а неколцина охранители полагаха усилия да възстановят реда.
— Той я извади от превръзката си и просто я остави там! — като обезумял обясняваше някой.
Лангдън се приближи и видя какво причинява целия този смут. Трябваше да признае, предметът на пода на Капитолия наистина беше странен, но присъствието му едва ли обясняваше писъците.
Често беше виждал устройства като това на пода. В харвардския Факултет по изобразително изкуство имаше десетки такива — пластмасови модели в естествена големина, скулпторите и художниците ги използваха, за да изобразят най-сложната част на човешкото тяло. Колкото и да е странно, това не беше човешкото лице, а човешката ръка от китката надолу. „Някой е оставил изкуствена ръка в Ротондата?“
Изкуствените ръце бяха с подвижни пръсти и това позволяваше на художника да ги поставя в желаното положение, което за студентите второкурсница обикновено означаваше с изпънат среден пръст. Само че показалецът и палецът на тази изкуствена длан сочеха тавана.
Когато се приближи още повече, Робърт установи, че тази изкуствената ръка е необичайна. Пластмасовата й повърхност не беше гладка като на повечето. По нея имаше петна и бръчици и изглеждаше почти…
„Като истинска кожа“.
Той се закова на място.
Защото видя кръвта. „Господи!“
Отрязаната ръка като че ли беше набучена върху дървена основа, за да стои изправена. Призля му. Лангдън си пое дъх, пристъпи напред и забеляза, че върховете на палеца и показалеца са покрити с миниатюрни татуировки. Ала не те привлякоха вниманието му. Погледът му моментално се впери в познатия златен пръстен на безименния пръст.
„Не!“
Той отскочи назад. Светът се завъртя около него, когато осъзна, че пред него е отрязаната дясна ръка на Питър Соломон.
„Защо Питър не отговаря? — чудеше се Катрин Соломон, докато затваряше джиесема си. — Къде е?“
Вече три години Питър Соломон винаги пръв пристигаше на ежеседмичните им неделни срещи в седем вечерта. Те бяха техният семеен ритуал, начин да останат свързани преди началото на новата седмица, а за Питър — да се информира за работата на Катрин в лабораторията.
„Никога не е закъснявал и винаги отговаря на телефона си. — По-лошото беше, че тя все още не знаеше какво да му каже, когато най-после се появи. — Как изобщо да го попитам за онова, което научих днес?“
Стъпките й ритмично отекваха по циментовия коридор, който преминаваше като гръбнак през ЦПСМ. Известен като Улицата, той свързваше петте огромни складови модула на сградата. На дванайсет метра височина над пода оранжевите тръби на климатичната система пулсираха със сърдечния ритъм на сградата — равномерни звуци от циркулирането на хиляди кубични метри филтриран въздух.
Това „дишане“ обикновено действаше успокоително на Катрин по близо половинкилометровия път до лабораторията й. Тази вечер обаче пулсирането я изнервяше. Онова, което днес бе научила за брат си, би разстроило всеки, ала тъй като Питър беше единственият роднина, когото имаше на света, мисълта, че той може би крие нещо от нея, я измъчваше още повече.
Доколкото знаеше, брат й беше пазил тайна от нея само веднъж… прекрасна тайна, скрита в дъното на същия този коридор. Преди три години той я доведе тук, разведе я из ЦПСМ и гордо й показа някои от най-необичайните музейни предмети — метеорита от Марс АЛХ–84001, пиктографския дневник на Седящия бик, колекция запечатани с восък стъкленици, съдържащи оригинални образци, събрани от Чарлз Дарвин.
По някое време минаха покрай тежка врата с прозорче. Катрин надникна вътре и ахна.
— Какво е това, за бога?!
Брат й се подсмихна и продължи нататък.
— Трети модул, казват му Спиртосания. Доста необикновена гледка, нали?
„По-скоро ужасяваща“. Катрин забърза подире му. Тази сграда приличаше на друга планета.
— Всъщност искам да ти покажа Пети модул — продължи Питър, докато я водеше по сякаш безкрайния коридор. — Това е най-новата ни придобивка. Построен е за колекциите от мазето на Националния музей за естествена история. Предвижда се да бъдат преместени тук след около пет години, което значи, че Пети модул в момента е празен.
Катрин го стрелна с поглед.
— Празен ли? Тогава защо ще го разглеждаме?
В сивите очи на брат й проблесна добре познатата й дяволитост.
— Хрумна ми, че след като засега това място не трябва на никого, навярно би могла да го използваш ти.
— Аз ли?
— Да. Помислих си, че малко лабораторно пространство няма да ти е излишно — за да проведеш някои от теоретичните експерименти, които разработваш през всичките тези години.
Катрин го зяпна смаяно.
— Но, Питър, тези експерименти са си теоретични! Почти невъзможно е да се проведат реално.
— Няма нищо невъзможно, Катрин, а тази сграда е напълно подходяща. ЦПСМ не е само склад за съкровища, а една от най-модерните изследователски лаборатории на света. Постоянно вадим предмети от колекцията и ги проучваме с най-добрите средства за количествени анализи, които могат да се купят с пари. Ще разполагаш с цялата техника, която би могла да ти потрябва.