— Ще го донесете ли?
— Разбира се. Предайте му, че ще го донеса.
— Чудесно — облекчено въздъхна Антъни. — Успех със словото ви довечера. И лек път.
Преди да излезе от къщи, Лангдън надлежно извади опакованата кутийка от дъното на сейфа и я прибра в чантата си.
Сега се намираше във вашингтонския Капитолий и беше сигурен само в едно. Питър Соломон щеше да се ужаси, ако научеше как го е предал.
„Господи, Катрин имаше право. Както обикновено“.
Триш Дън удивено се взираше в резултатите от търсенето, които се материализираха на плазмената стена пред нея. Беше се съмнявала, че ще открие каквито и да е резултати, но засега имаше над дванайсет попадения. И продължаваха да прииждат.
Едно изглеждаше особено обещаващо.
Триш се обърна и извика към библиотеката:
— Катрин? Ела да видиш нещо!
От една-две години не беше пускала такава търсачка и тазвечерните резултати я смайваха. „Само преди няколко години това търсене нямаше да даде нищо“. Сега обаче изглеждаше, че количеството дигитален материал в света е достигнало точката, в която човек може да открие буквално всичко. Невероятно — Триш никога не беше чувала една от ключовите думи… а даже за нея имаше резултати.
Катрин се втурна през вратата на контролната зала.
— Какво намери?
— Цял куп неща. — Триш посочи плазмената стена. — Всеки един от тези документи съдържа всичките ти ключови думи.
Катрин отметна кичур коса зад ухото си и проучи списъка.
— Преди да се развълнуваш прекалено, уверявам те, че повечето документи не са каквото търсиш — прибави младата жена. — Ние им казваме „черни дупки“. Само виж размерите на файловете. Огромни са. Това са компресирани архиви с милиони имейли, гигантски енциклопедии, глобални форуми, функциониращи от години, и така нататък. Поради размера и разнообразното си съдържание тези файлове съдържат толкова много потенциални ключови думи, че ги засмуква всяка търсачка, която се доближи до тях.
Катрин посочи един от резултатите в началото на списъка.
— Ами този?
Триш се усмихна. Катрин се движеше една крачка напред — вече беше открила единствения файл с малък размер.
— Остър поглед. Да, всъщност засега това е единственият подходящ кандидат. И даже е толкова малък, че не може да е повече от една страница.
— Отвори го — напрегнато рече Катрин.
Триш не можеше да си представи, че документ от една страница съдържа всички тези странни ключови комбинации. Ала когато кликна и го отвори, те бяха там… кристално ясни и лесни за забелязване в текста.
Катрин се приближи, вперила поглед към плазмената стена.
— Този документ… защитен ли е?
— Добре дошла в света на дигитализирания текст — отвърна Триш.
Автоматичната защита представлява стандартна практика при дигитализираните документи. При този процес сървърът позволява на потребителя да търси в целия текст, но после разкрива съвсем малка част от него, нещо като реклама — само изразите, намиращи се непосредствено до търсените ключови думи. Като скрива по-голямата част от текста, сървърът не допуска нарушаване на авторските права и праща на потребителя интригуващо послание: „Имам информацията, която търсиш, но ако искаш цялата, ще трябва да я купиш от мен“.
— Както виждаш, документът съдържа всичките ти ключови думи — прибави Триш, докато скролваше силно орязаната страница.
Катрин безмълвно се взираше в плазмената стена.
По-младата жена й даде една минута, после пак скролна в началото на текста. Всички ключови думи бяха с подчертани главни букви. „Рекламният“ текст — по една-две думи от двете страни на търсения израз — беше с малки букви.
Триш нямаше представа за какво се отнася документът. „И какво е «сюмболон», по дяволите?“
Катрин нетърпеливо се приближи към екрана.
— Откъде идва този документ? Кой го е написал?
Триш вече работеше по въпроса.
— Дай ми една секунда. Опитвам се да открия източника.
— Трябва да знам кой го е написал — напрегнато повтори Катрин. — Трябва да видя и останалата му част.
— Опитвам се — отвърна Триш, сепната от нервността на шефката си.
Странно, местонахождението на файла не се изписваше като обикновен уеб адрес, а като цифров IP адрес.
— Не мога да се справя с маскирането на айпито — изпъшка системната анализаторка. — Името на домейна не излиза. Почакай. — Тя затвори прозореца на програмата. — Ще пусна трейсрут.
И въведе поредица команди, за да разкрие всички точки между нейната машина и сървъра, който съхраняваше документа.
— Ей сега ще стане — каза тя, докато командата се изпълняваше.
Трейсрутът беше изключително бърз и на плазмената стена почти мигновено се появи дълъг списък от мрежови устройства. Списъкът продължаваше… през паяжина от рутери и суичове, които свързваха компютъра в контролната зала с…
„Какво е това, по дяволите?“ Търсенето спря, преди да стигне до сървъра, в който се намираше документът. Кой знае защо, нейният пинг беше срещнал мрежово устройство, което го бе погълнало, вместо да го върне обратно.
— Трейсрутът като че ли блокира — съобщи Триш. „Изобщо възможно ли е такова нещо?“
— Пусни го пак.
Младата жена пусна нов трейсрут и получи същия резултат.
— Нищо. Задънена улица. Сякаш документът е в някакъв непроследим сървър. — Тя прегледа последните няколко точки преди задънената улица. — Обаче мога да ти кажа, че се намира в района на Вашингтон.