Най-упорито обаче се разпространяваха легендите за тринайсет различни фантома, които витаели из тази сграда. Твърдеше се, че духът на главния архитект Пиер Ланфан често се скитал из залите в търсене на просрочения си вече с двеста години хонорар. Привидението на един работник, който паднал от купола по време на строежа, блуждаело по коридорите с кутия инструменти. И естествено, най-прочутият призрак, зърван многократно в подземието — черна котка, бродеща из зловещия лабиринт от тесни проходи и мазета.
Лангдън слезе от ескалатора и отново си погледна часовника. „Три минути“. Забърза по широкия коридор, като следваше табелите към Скулптурната зала и мислено репетираше встъпителните си думи. Трябваше да признае, че асистентът на Питър има право — темата на лекцията идеално подхождаше за организирана от виден масон проява във Вашингтон.
Не беше тайна, че американската столица има богата масонска история. Крайъгълният камък на същата тази сграда бил положен с масонски ритуал от самия Джордж Вашингтон. Градът бил замислен и проектиран от масонски майстори — Джордж Вашингтон, Бен Франклин и Пиер Ланфан, могъщи умове, украсили новата си столица с масонска символика, архитектура и произведения на изкуството.
„Разбира се, хората виждат в тези символи всевъзможни шантави идеи“.
Мнозина любители на конспиративни теории твърдяха, че масонските отци основатели скрили из Вашингтон могъщи тайни и символични послания, закодирани в плана на улиците. Лангдън никога не им беше обръщал внимание. Заблудите за масоните бяха толкова широко разпространени, че дори образовани харвардски студенти като че ли имаха изненадващо изопачени представи за братството.
Миналата година един първокурсник ужасено се втурна в аудиторията на Робърт с разпечатка от интернет. Оказа се карта на Вашингтон, на която някои улици бяха повдигнати, за да образуват различни фигури — сатанински пентаграми, масонски компас и квадрат, главата на Бафомет — очевидно доказателство, че масоните, проектирали Вашингтон, са участвали в някаква тъмна, мистична конспирация.
— Забавно, само че неубедително — заяви Лангдън. — Ако прокараш достатъчно много пресичащи се линии на коя да е карта, непременно ще откриеш всевъзможни фигури.
— Но това не може да е съвпадение! — възкликна хлапакът.
Професорът търпеливо му показа, че абсолютно същите фигури могат да се образуват на картата на Детройт.
Студентът изглеждаше ужасно разочарован.
— Не се обезсърчавай — успокои го Робърт. — Вашингтон наистина крие невероятни тайни… само че не на тази карта.
Младежът се ободри.
— Тайни ли? Какви например?
— Всяка пролет водя курс, озаглавен „Окултни символи“. Говоря много за Вашингтон. Би трябвало да го посещаваш.
— Окултни символи! — отново се развълнува първокурсникът. — Значи във Вашингтон все пак има дяволски знаци!
Лангдън се усмихна.
— Съжалявам, но макар да поражда асоциации с култ към дявола, терминът „окултен“ всъщност означава „таен“ или „неясен“. Във времена на религиозно потисничество знанията, които противоречали на църковната доктрина, трябвало да се пазят в тайна, с други думи били „окултни“, и тъй като се чувствала застрашена от тях, църквата заклеймявала всичко „окултно“ като дяволско. И това убеждение си останало.
— Уф — оклюма се хлапакът.
Въпреки това същата пролет Лангдън го забеляза да седи на първия ред, докато петстотин студенти нахлуваха в харвардския Сандърс Тиътър, стара аудитория със скрибуцащи дървени пейки.
— Добро утро на всички — поздрави професорът от просторната сцена, включи шрайбпроектора и зад него се появи изображение. — Докато се настанявате, кой от вас познава сградата на тази снимка?
— Капитолият! — едновременно извикаха десетки гласове. — Във Вашингтон!
— Да. В този купол има четири хиляди тона желязо. Безпрецедентен успех на архитектурните умения за петдесетте години на деветнайсети век.
— Яко! — възкликна някой.
Лангдън подбели очи. Искаше му се да забранят тази дума.
— Добре, колко от вас са ходили във Вашингтон?
Тук-там се вдигнаха ръце.
— Толкова малко?! — престорено се изненада Робърт. — А колко от вас са ходили в Рим, Париж, Мадрид или Лондон?
Отзоваха се почти всички в аудиторията.
„Както обикновено“. Един от инициационните ритуали на американските студенти се изразяваше в лятна ваканция с билет от Еврорейл, преди да ги подхване суровата реалност на истинския живот.
— Явно много повече от вас са били в Европа, отколкото в родната си столица. Според вас защо е така?
— В Европа няма възрастово ограничение за продажба на алкохол! — обади се някой от дъното.
Лангдън се усмихна.
— Като че ли възрастовото ограничение тук спира някой от вас!
Всички избухнаха в смях.
Беше първият ден от семестъра и на студентите им трябваше повече време, докато се съсредоточат. Всички се въртяха и скърцаха с дървените пейки. Робърт обичаше да преподава в тази зала, защото винаги можеше да прецени до каква степен внимават студентите просто като слуша колко шават на пейките.
— Сериозно — продължи той. — Вашингтон може да се похвали с едни от най-добрите образци на архитектурата, изкуството и символиката в света. Защо ви е да ходите в чужбина, преди да сте посетили собствената си столица?
— Древните неща са по-готини — отговори някой.
— Предполагам, че под „древни неща“ имате предвид замъци, крипти, храмове, такива работи, нали?
Главите им едновременно закимаха.